Prawdziw przyjaźń – szczera i na zawsze

0
128
views
Źródło grafiki: pixabay.com

Prawdziwa przyjaźń to wspaniały prezent. Nie tylko dla ludzi.

Fajnie, że jesteś taki, jaki jesteś.
Smutno by było, gdyby cię nie było.
Fajnie, że jesteś.

Takie słowa usłyszeć można od prawdziwego przyjaciela.

Kiedyś myślałem, że w życiu można mieć tylko jednego, ale z czasem życie zweryfikowało moje poglądy. Lista jest otwarta, choć nie ma w niej wielu miejsc. W moim przypadku do tej pory były tylko 3. Przy mnie został tylko jeden przyjaciel. Z dwoma pozostałymi od lat nie mam kontaktu, ale co najciekawsze – wciąż są dla mnie przyjaciółmi. Dzieje się tak, ponieważ jednym z najważniejszych składników prawdziwej i szczerej przyjaźni, jest wolność.

Przyjaciel to ktoś, z kim idziemy ramię w ramię.

Czasem nasze drogi się rozchodzą, ale gdy znów się spotkamy – mamy wrażenie, jakbyśmy nie widzieli się zaledwie kilka dni, a nie lat.

W młodości mówiliśmy sobie: dobrze, że jesteś. Bywało, że słowo „dobrze” zastępowaliśmy „fajnie” – choć w szkole twierdzili, że to nie po polsku i trzeba trzymać się ojczystego języka. Mimo to, słowo „fajnie” nigdy nie zniknęło z mojego słownika. Dlatego też pojawiło się w przygodzie kota Afika pt. „Wyznanie Krzysia„.
To bardzo ważna historia w całym zbiorze kocich opowieści. Mówi bowiem o przyjaźni i wyborach. Tych, których dokonujemy już jako dzieci, ucząc się w ten sposób, jak ważne jest stawanie po właściwej stronie – po stronie przyjaciela.

Prawdziwa przyjaźń dziecka z kotem
Źródło grafiki: pixabay.com

Przyjaźń to nić łącząca nie tylko ludzi.

Pojawia się też między ludźmi, a zwierzętami. Bywa nawet trwalsza i czystsza. Szczera i prawdziwa. Sam takiej doświadczyłem z Timonem – tchórzofretką, która pomogła mi przełamać lęk przed trudnymi do przewidzenia zachowaniami, małych, futrzastych gryzoni. Kiedy jednak z powodu choroby Timon umierał w moich dłoniach – płakałem jak bóbr. Nawet teraz, gdy piszę te słowa, moje oczy wypełniły się kilkoma łzami i szybciej zabiło moje serce… .

Nie zawsze udaje się przyjąć pod swój dach zwierzaka, ale gdy tylko tak się stanie, warto zadbać, by ta znajomość przerodziła się w coś więcej niż tylko w relację dziecko – zabawka.

Krzyś pokochał Afika od pierwszych chwil i okazywał to przy każdej nadarzającej się okazji. Chwilą próby dla ich przyjaźni okazała się wizyta kolegi Krzysia – Pawełka. Gdy ten zaczął naśmiewać się z Afika, Krzyś nie zawahał się stanąć w obronie małego futrzaka.
Dał do zrozumienia Pawełkowi, że jeśli ten zamierza dalej naśmiewać się z Afika, to między nimi koniec i kolegować się więcej nie będą.

Zwierzęta czują naszą przyjaźń.

Doceniają ją i z radością odwdzięczają się przy najbliższej okazji. Dużo łatwiej też dba się o zwierzęta, kiedy łączy nas ta szczególna więź – przyjaźń. Daje siły do wyjścia na spacer w pochmurny dzień, zmiany wody w miseczce, czy umycia brudnych podstawek na karmę. To drobne przysługi, ale kiedy robimy to codziennie, warto zadbać o dobrą motywację. Dzięki temu to, co robimy dla przyjaciół, będzie szczere i płynące prosto z naszego serca. Bądźmy pewni – uczucia, którymi obdarzymy naszych prawdziwych przyjaciół, nie zostaną zmarnowane.

Czas na bajkę – historię, która wzrusza, pobudza do myślenia i uczy, czym jest prawdziwa przyjaźń. Słowa rymowanki szybko zapadają w pamięć i pojawiają się na naszych ustach niemal za każdym razem, gdy spotykamy się z naszym przyjacielem.

Fragment:

Całość dostępna w audiobooku „Przygody kota Afika. Bajki pełne dobrych myśli„.