Najważniejsze zadanie każdego rodzica

0
102
views
Matka i córka. Najważniejsze zadanie rodzica.
Źródło grafiki: pixabay.com

Czy naprawdę znamy niewiele słów, czy może zapominamy, by używać tych właściwych?

Czasem mam wrażenie, że zachowujemy się jak obcokrajowcy, którzy od miejscowych nauczyli się kilkunastu wulgarnych słów i przy każdej okazji ich używają. Nie zawsze są pewni, czy wybierają właściwe, ale jakie to ma znaczenie. Ważny jest cel, w jakim je wypowiadają.

W gniewie, też używamy słów, które może nie należą do wulgarnych w dosłownym znaczeniu, ale poniżają, obrażają, ośmieszają i oceniają. Mamy cel i nie przebieramy w środkach. A przecież żaden cel nie uświęca środków. Do dobrego celu, prowadzą dobre środki.
Nie tylko używamy płytkich i krzywdzących słów, ale wypowiadamy je w nadmiarze. Jakbyśmy sami siebie chcieli przekonać, że mamy rację. Osoba, do której kierujemy naszą złość ukrytą w słowach, również nie pozostaje nam dłużna. Każdy przecież ma swój arsenał amunicji i nie waha się, by użyć jej najpierw w obronie, a już po chwili w ataku.

Może, gdybyśmy wiedzieli, jakie jest najważniejsze zadanie każdego rodzica, postępowalibyśmy inaczej.

Kiedy strofujemy dzieci, dobór słów jest bardzo ważny. Tu nie ma miejsca na pomyłki i błędy. Nie ma słów, które trafią w próżnię. Wszystkie docierają do umysłu i serca małego człowieka. Nasiąka nimi, utrwala, gdy słyszy je wiele razy, a potem dodaje do własnego zbioru. Przecież rośnie i już niedługo dziś wypowiedziane słowa, wrócą do nas jak bumerang. Tyle, że ze zwielokrotnioną siłą rażenia. W chwili, gdy najmniej się tego spodziewamy.

Rodzice są artystami budującymi katedrę, a nie tanią siłą roboczą, która bezmyślnie i beznamiętnie rozłupuje skały w kamieniołomie życia.

Wychowanie dziecka. Majważniejsze zadanie każdego rodzica
Źródło grafiki: pixabay.com

Przed nami stoi młody człowiek, który uczy się życia. Musimy wiedzieć, jakie jest nasze najważniejsze zadanie, którego częścią jest dziecko.
Do celu mogą prowadzić bardzo różne środki i to rodzice wybierają, których z nich użyją.
Jeśli stosujemy zniewagi, atak i groźby, to możemy być pewni, że dziecko również nauczy się obrażać, atakować, grozić i ulegać, kiedy się grozi.

Jakie więc jest najważniejsze zadanie każdego rodzica?

Rodzice mają pokazać dziecku, jak być człowiekiem – istotą ludzką, która stanowczo i z godnością, potrafi kierować swoim życiem.

To mówiąc inaczej, proces uczłowieczania. Sposób, w jaki zwracamy się do dzieci, określa rodzaj budulca, z którego kształtuje się konkretna osoba.

Mówiąc do dziecka: Widzę, że sok się rozlał – i podając mu ścierkę do wycierania, tak naprawdę mówimy mu coś dużo więcej. Przekazujemy mu bezcenną informację: Traktuję cię jako osobę, która sobie poradzi.
Dajemy wskazówki, że kiedy jest kłopot,

  • nie obwiniamy, ale traktujemy go jako osobę odpowiedzialną,
  • nie skupiamy się na samym problemie, tylko szukamy rozwiązania,
  • nie zostawiamy go samego, lecz podajemy pomocną dłoń.

Kiedy wiemy, jakie jest najważniejsze zadanie każdego rodzica, stajemy się świadomi odpowiedzialności, jaką na siebie przyjęliśmy.

Wiemy, że

to, jak postępujemy z dzieckiem determinuje, jakim człowiekiem ono się stanie. 

Nie wiem, czy jest bardziej odpowiedzialna funkcja na tym świecie.